Team news

A new paper published! “Intensification of Waste Valorization Techniques for Biogas Production on the Example of Clarias gariepinus Droppings”

In this paper, we describe the results of a study of the effect of electric current on the anaerobic digestion of clariid catfish excreta and comparison with the addition of stimulating substances (humates and zeolites). When the main metabolic pathways for electron acceptor recruitment were identified using bioinformatics databases, a model of methanogenesis was generated by blocks of enzymatic reactions.

Our group leader as member of the new Advisory board to the Czech Minister of Science

On Wednesday, February 15, 2023, the new informal advisory body of the Minister of Science, Helena Langšádlová, consisting of young talented scientists, innovators, met for the first time. Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík was invited to join this Advisory board as well.

Dean´s award 2022 is going to the Biogas Research Team!

Group leader of BRT Assoc. Prof. Dr. Hynek Roubík has been selected and rewarded by the Dean Prof. Patrick Van Damme and the members of Dean´s College for his contribution, both scientific and in terms of popularization of science.

Jak zpracovat fosfosádrovec na kritické suroviny? Recept znají vědci z ČZU

Tým docenta Hynka Roubíka z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze se ve spolupráci s dalšími evropskými partnery věnuje tématu fosfosádrovec. Projekt je podpořen výzvou ERAMIN.
 

Mladí vědci z Evropy se sešli na mezinárodní konferenci v Praze-Suchdole

Více než tři stovky mladých vědců a zaměstnanců prestižních evropských univerzit přivítala v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 ve svém kampusu Česká zemědělská univerzita v Praze. Konferenci každoročně pořádá Euroleague for Life Sciences (ELLS) a zve na ni studenty a akademiky partnerských univerzit. Hlavním tématem letošní studentské části byla „Propojenost věcí: Cesta k udržitelným řešením“.

Potravinová bezpečnost v zemích Globálního Jihu v reakci na válku na Ukrajině

Rozhovor z 29.3.2021 s jedním z historicky nejmladších docentů v ČR Hynkem Roubíkem z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze na téma „Potravinová bezpečnost v zemích Globálního Jihu v reakci na válku na Ukrajině.“